Wertykulator – jak działa to urządzenie

Z wyglądu może przypominać kosiarkę. Jednak zamiast jednego, poziomu ułożonego ostrza, które w ruchu obrotowym ścina trawę na wysokość, wertykulator posiada w tylnej części wałek z pionowo ułożonymi ostrzami. Podczas przesuwania się wertykulatora do przodu, ostrza wcinają się w glebę, pozostawiając w niej długie i głębokie szczeliny. Jednocześnie z gleby zostają usunięte obumarłe rośliny oraz inne resztki biologiczne.

Rodzaje werykulatorów

Na rynku występuje wiele modeli wertykulatorów, które można podzielić na trzy grupy:

  1. Wertykulatory ręczne – urządzenia wymagają pchania, a zatem nieco większej siły fizycznej. Dobrze sprawdzają się na małych i płaskich powierzchniach, jak przydomowych ogródkach.
  • Wertykulatory elektryczne – wyposażone w silnik elektryczny. Ich prowadzenie jest łatwiejsze, ponieważ dysponują własnym napędem. Wadą jest konieczność zapewnienia zasilania z przewodu, zatem zasięg ich pracy uzależniony jest od długości przedłużacza.
  • Wertykulatory spalinowe – urządzenia o dużej mocy i wydajności, idealnie sprawdzające się na trawnikach o dużej powierzchni i nieregularnym ukształtowaniu, obfitującym w spadki i wzniesienia.