Jak działają kosiarki automatyczne i robotyczne?

Kosiarki bezobsługowe to urządzenia elektryczne, wyposażone w akumulatory o dużej pojemności. Ładowanie takich kosiarek odbywa się w stacjach dokujących, podłączonych do zasilania. Czym się różnią kosiarki automatyczne od robotycznych?

  • Kosiarki automatyczne – działają na podobnej zasadzie jak odkurzacze automatyczne. Urządzenia są wyposażone w wielokierunkowe sensory, które skanują najbliższe otoczenie, odnajdując przeszkody i sprawnie je omijając. Po skoszeniu trawnika, kosiarka wraca do swojej bazy i ponownie rozpoczyna ładowanie. Kosiarki tego typu dobrze sprawdzają się w dużych ogrodach z wieloma nasadzeniami, które urządzenia samodzielnie rozpoznaje.
  • Kosiarki robotyczne – są to również urządzenia bezobsługowe, ale do swojej pracy wykorzystują przewód wkopany w ziemię, na obwodzie całego trawnika. Przewód ten zapewnia komunikację z kosiarką, wskazującej jej trasę przejazdu. Jest to technologia „analogowa”, która sprawia że koszt zakupu takiej kosiarki jest niższy niż kosiarki automatycznej. Należy jednak pamiętać o konieczności ułożenia kabla granicznego, co w przypadku dużych ogrodów może wiązać się z dość dużym wysiłkiem. Kosiarka tego typu sprawdzi się na pustym trawniku, bez nasadzeń.