Jak dobrać pilarkę do potrzeb?

Planując zakup swojej pierwszej piły łańcuchowej, wiele osób zastanawia się nad wyborem najlepszego modelu. Na rynku występuje bardzo duży wybór, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym z kryteriów wyboru powinna oczywiście być moc pilarki. Piły łańcuchowe, które mają być wykorzystywane w działalności zarobkowej – np. przez firmy zajmujące się pielęgnacją ogrodów lub profesjonalną wycinką drzew, muszą dysponować większą mocą i mieć wyższą trwałość. Wszystko po to, aby nie odmówiły posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Ich eksploatacja również odbywa się w trudniejszych warunkach, a liczba przepracowanych moto godzin będzie zdecydowanie wyższa niż domowe piły spalinowe.

  • Piły spalinowe i długość prowadnicy – aby piła łańcuchowa bez trudu sobie poradziła ze ścięciem grubego pnia, powinna posiadać długą prowadnicę. Operowanie takim urządzeniem wymaga jednak wprawy, a także siły fizycznej. Wraz z rosnącą długością prowadnicy, wzrasta również ciężar urządzenia.
  • Piły łańcuchowe i moc silnika – o sprawności pił łańcuchowej decyduje m.in. moc jego silnika. W przypadku pilarek do celów prywatnych, przycinania drzewek i krzewów, spokojnie poradzi sobie piła silnik o mocy do 2,5 KM. Jeśli jednak piły łańcuchowe mają pracować w lesie, każdego dnia ścinając po kilkanaście drzew, silnik o mocy 9 KM nie będzie przesadą.